Jaki mam typ cery – skóra i jej potrzeby.

Jeśli już wiesz jaki masz rodzaj cery, możemy też określić Twój indywidualny typ skóry. Jeżeli nadal zastanawiasz lub nie jesteś pewien / pewna, odsyłam Cię przeczytania poprzedniego artykułu. Wraz z wiekiem nasza skóra się zmienia, często w okresie dojrzewania pojawiają się pierwsze symptomy rodzaju naszej cery, natomiast z upływem czasu, wraz ze zmianami stanu zdrowia oraz szeroko pojętym stylem życia – nasza skóra będzie charakteryzowała się swoim indywidualnym typem. Według dostępnej wiedzy, możemy podzielić typy skóry na następujące: wrażliwa, naczyniowa, trądzikowa, alergiczna, odwodniona, z tendencją do przebarwień i dojrzała. Niejednokrotnie mogą występować dwa lub więcej typów skóry u jednej osoby.

 

Cera wrażliwa: charakteryzuje się wyjątkową reaktywnością na czynniki zewnętrzne np. pogoda, temperatura, kosmetyki oraz czynniki wewnętrzne np. emocje, stres, stan zdrowia, spożycie alkoholu lub ostrych potraw. W odczuciach najczęściej piekąca, kłująca, ściągnięta i zaczerwieniona. Uczucie suchości i dyskomfort towarzyszy jej przez większość dnia, ukojenie daje jedynie kilka godzin po pielęgnacji. Ten podtyp skóry bardzo często występuje w skórze suchej, oraz tłustej ze skłonnością do trądziku w trakcie silnych kuracji dermatologicznych. Uwrażliwienie przejściowe nie jest tak niebezpieczne jak te, które z okazjonalnego zamieni się w codzienne, długotrwałe – pod pojęciem „inflammaging” kryje się zjawisko permanentnego stanu zapalnego w naskórku, które jest czynnikiem przyspieszonego procesu starzenia się skóry. 

W pielęgnacji cery wrażliwej należy zachować umiar w ilości stosowanych kosmetyków, unikać silnych detergentów myjących i produktów mocno perfumowanych. W składzie kosmetyków szukaj wąkroty azjatyckiej, pantenolu, allantoiny, kwasu hialuronowego i ceramidów.

Cera naczyniowa: z widoczną siecią cieniutkich naczyń krwionośnych w okolicy policzkowej i skrzydełek nosa. Bardzo często reaguje rumieniem, który po pewnym czasie przechodzi. Źle pielęgnowana skóra naczyniowa (wraz z czynnikami sprzyjającymi)  ma duże predyspozycje do rozwinięcia się trądziku różowatego. Pielęgnacja tego typu skóry powinna być wyjątkowo delikatna, bogata w kojące i wyciszające składniki aktywne oraz takie, które wykazują właściwości wzmacniające naczynia krwionośne. Zbyt mocna pielęgnacja i stosowanie gadżetów typu szczoteczki soniczne są nie wskazane w rutynie pielęgnacyjnej cery naczyniowej. W składzie kosmetyków szukaj ekstraktów roślinnych z aloesu, wąkroty azjatyckiej, krokosza barwierskiego i zielonej herbaty. Równie korzystnie wpływa stosowanie witaminy C i innych antyoksydantów takich jak np. niacynamid. 

Cera odwodniona: jest to czasowy stan nadmiernego przesuszenia naskórka, a dokładniej zaburzenia integralności bariery hydrolipidowej oraz zaburzonym mikrobiomem. Objawia się najczęściej nieprzyjemnym napięciem skóry zaraz po jej umyciu. Po jej osuszeniu widać matową, cieniutką, suchą warstewkę z licznymi zmarszczkami (szczególnie w środkowej części twarzy i okolicy oka), która z minuty na minutę zaczyna wyświecać się. Bardzo często skóra odwodniona reaguje wysypem na kosmetyki ze składnikami aktywnymi np. witamina C, niacynamid, kwasy czy retinoidy. Dlatego, jeżeli Twoja skóra wykazuje powyższe cechy, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie oraz dostarczenie lipidów dla skóry. Ogranicz do minimum używanie silnych detergentów, peelingów, kwasów i retinoidów oraz gadżetów do mycia twarzy – postaw na profesjonalne kosmetyki, które odbudują i zregenerują barierę naskórkową oraz będą wspierać mikrobiom Twojej skóry – są to także niezbędne kroki w pielęgnacji skóry problematycznej. 

Cera alergiczna: kondycja naszej skóry to bardzo często odbicie lustrzane stanu naszego organizmu, a objawy skórne mogą dawać także alergie, np. pokarmowe. Ten typ skóry wykazuje cechy skóry odwodnionej, czyli zaburzonej integralności naskórka oraz mikrobiomu, przez co czynniki patogenne przenikają w głąb generując silne reakcje obronne. Jeśli Twoja cera silnie reaguje na czynnik / składnik, który nie wykazuje właściwości drażniących – może być to objaw alergii kontaktowej. Charakteryzuje się często mocnym rumieniem z odczuciem ciepła i obrzęku, często także uczuciem swędzenia oraz drobniutkimi krostkami z białą treścią ropną. Reakcje alergiczne nie zawsze występują w pierwszym kontakcie skóry z czynnikiem alergizującym, mogą one być wydłużone w czasie i pojawić się po kilkukrotnym użyciu danego kosmetyku. Staraj się wybierać kosmetyki delikatne, wegańskie oraz bezzapachowe o właściwościach kojących i przeciwzapalnych. 

Cera trądzikowa: najczęściej występujący typ skóry, szczególnie obecny w cerze mieszanej i tłustej u nastolatków jak i osób dorosłych. Występuje wiele rodzajów trądziku, dlatego w jego obrazie możemy zauważyć następujące zmiany skórne: zmiany niezapalne tj. zaskórniki otwarte i zamknięte, oraz zmiany zapalne tj. krosty, guzki, torbiele, cysty czy nacieki. Nie ma jednoznacznej przyczyny pojawienia się trądziku, wpływ na tę dermatozę ma kilka czynników jednocześnie. Do najczęściej występujących należą: nieprawidłowa pielęgnacja skóry, styl życia, dieta bogata w cukry proste oraz pokarmy wysoce przetworzone, zaburzenia gospodarki hormonalnej (np. hiperandrogenizm, PCOS), zaburzenia gospodarki węglowodanowej (np. insulinooporność), brak odpowiedniej higieny, zaburzenia układu pokarmowego, choroby i zażywane leki, predyspozycje genetyczne. Dlatego w leczeniu i pielęgnacji skóry objętej trądzikiem należy zwrócić szczególną uwagę, nie tylko na samą pielęgnacje skóry w domu, ale także wsparcie pracy układów całego organizmu (podejście holistyczne). 

Cera z przebarwieniami: jest to typ cery, na której znajdują się nieregularne skupiska melaniny, czyli barwnika naszej skóry i włosów. Nadmiernie produkowana melanina zbiera się w plamki (np. piegi) lub większe skupiska, które wyglądem przypominają plamy, tworząc nieestetyczne ciemniejsze zmiany na skórze. Czynnikami wpływającymi na zaburzenia pracy melanocytów (komórka pigmentowa, produkująca melaninę) mogą być: zaburzenia hormonalne (ciąża), brak ochrony przed promieniowaniem UV oraz nadmierna ekspozycja na Słońce, nieodpowiednia pielęgnacja skóry, przyjmowane leki (np. antykoncepcja, antybiotyki), zaburzenia pracy wątroby, czy chociażby naturalnie postępujący proces starzenia się organizmu. Pierwszym krokiem w pielęgnacji skóry z przebarwieniami jest włączenie do codziennej rutyny pielęgnacyjnej kremu z filtrem SPF50+ oraz kosmetyków ze składnikami, które będą inhibować proces melanogenezy tj. antyoksydanty, witamina C, niacynamid, kwasy owocowe oraz retinoidy. 

Cera dojrzała: charakterystycznymi objawami tego typu skóry jest brak jędrności i  elastyczności tkanek, który powoduje uwidocznienie zmarszczek i bruzd. Zmniejsza się ilość białek podporowych skóry (kolagen i elastyna) czego skutkiem jest zaburzenie owalu twarzy oraz zapadnięcie się tkanek. Zmniejsza się także produkcja naturalnego kwasu hialuronowego, przez co skóra wykazuje cechy cery suchej i odwodnionej, ma szaro-ziemisty koloryt, często nierównomierny z licznymi przebarwieniami. Skóra dojrzała staje się bardziej wymagająca i potrzebuje troskliwej opieki w domu jak i profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym – dzieję się tak, ponieważ jej naturalne cechy obronne wraz z upływającym czasem słabną a tkanka jest co raz bardziej podatna na niekorzystne czynniki zewnętrzne. W pielęgnacji domowej wybieraj kosmetyki energetyzujące skórę, które zawierają peptydy i antyoksydanty.

Mam nadzieję, że wiedza którą zdobyłeś / zdobyłaś czytając ten artykuł, pomoże Ci zrozumieć, dlaczego dotychczasowe kosmetyki nie przynosiły oczekiwanego efektu – być może nie były dobrze dopasowane. Znając doskonale rodzaj i typ Twojej skóry, możemy wspólnie stworzyć spersonalizowaną pielęgnację domową wg aktualnych potrzeb naskórka. W naszym sklepie KNovaBeauty przed każdym zakupem, masz możliwość konsultacji z  ekspertami z zakresu pielęgnacji skóry twarzy, a my z wielką przyjemnością udzielimy Ci wszelkich wskazówek i podpowiedzi. 

Czekamy na wiadomość od  Ciebie! 

KOSMETYKI KOREAŃSKIE ONLINE

 

Biuro Obsługi Klienta
E-mail: knovabeauty.pl@gmail.com
Telefon: +48 535 956 932
Czynne: Pon-Pt 8:00-18:00
 


Sklep Stacjonarny
ul. Obrońców Wybrzeża 7/6
80-398 Gdańsk
E-mail: knovabeauty.pl@gmail.com
Telefon: +48 507 698 507
Czynne: Pon-Pt 8:00-18:00